Skafander neoprenowy, ma za zadanie utrzymywać ciepło w naszym organiźmie. Jak wiadomo ciało ludzkie w wodzie wychładza się dużo szybciej niż na powietrzu, to dlatego woda o tej samej temperaturze co powietrze będzie nam się wydawała o wiele zimniejsza. W wodach ciepłych gdzie temperatura przekracza 20stopni i różnica temperatury po przekroczeniu termokliny nie jest zbyt duża, zazwyczaj nie używa się pianek, natomiast w wodach zimnych skafander staje się koniecznością. W Polsce gdzie po przekroczeniu termokliny woda ma temperaturę 4 stopni, nurkowanie bez pianki nie jest dobrym pomysłem.

Nurek bezdechowy przebywa większość czasu na powierzchni wody, gdzie jest cieplej (o ile nie jest to zima), niż pod powierzchnią i nie wychładza się tak szybko, dlatego specyfika pianek dla freediverów i sprzętowców jest zróżnicowana. Pianki do freedivingu nie mogą mieć zbyt dużej wyporności, ponieważ wiązałoby się to z koniecznością zabierania dużej ilości balastu pod wodę. Duże obciążenia przy nurkowaniu bezechowym są nie wskazane, ponieważ na pewnej głębokości zyskujemy pływalność ujemną, co oznacza, że toniemy. Później trzeba powrócić na powierzchnię, a chyba łatwiej wrócić z np. 4kg niż 10kg.

Neopren jest to sprężysty materiał, który wsysa wodę podobnie jak gąbka i uniemożliwia jej częstą wymianę. Woda, która dostaje się do tego materiału jest utrzymywana przy naszym ciele i zostaje przez nas ogrzana. W ten sposób neopren chroni nas przed zimnem.

Przed wyborem należy się zastanowić, w jakich wodach będziemy używać nowej pianki. Na wody polskie proponuję 5mm. Większość pianek, które są w polskich sklepach nie są piankami robionymi pod freediving, dlatego ciężko coś znaleźć. Istnieją jednak firmy takie jak Omer, Elios, Picasso itp., które robią naprawdę znakomite pianki, jednak zazwyczaj trzeba je kupować drogą wysyłkową, co się wiąże z tym, że nie mamy możliwości przymiarki. Firma Elios produkuje najlepsze profesjonalne pianki do freedivingu i spearfishingu. U nich można zamówić piankę na miarę, czyli taką, która będzie odpowiadała wszystkim naszym parametrom. Należy się z nimi skontaktować poprzez e-mail wypełniając specjalną tabelę wymiarów oraz wybierając odpowiednie dla nas materiały takie jak rodzaj neoprenu, jego pokrycie, szwy lub klejenia itp.

Co zrobić, gdy nie mamy funduszy na tak dobrą piankę? Możemy zawsze spróbować dostać coś dobrego w naszych sklepach. Sam używam niezbyt profesjonalnej 3mm pianki firmy Bare, bez kaptura. Spełnia ona swoje zadanie w polskich wodach jednak tylko przez lato. Poza tym używać muszę dodatkowego kaptura, co jest jej wadą, ponieważ taki nie zintegrowany kaptur włożony za kołnierz pianki łatwiej umożliwia cyrkulację wody, przez co osłabia to komfort cieplny.

Przy wyborze musimy sprawdzić czy pianka dobrze przylega do naszego ciała i czy nas nigdzie nie uwiera. Pianka za ciasna jest nie dobra, ponieważ utrudnia cyrkulację krwi, z kolei za luźna pozwala na lepszą wymianę wody z zewnątrz, przez co osłabia komfort cieplny. Dlatego też pianki szyte na miarę są najlepsze. Gdy zdecydujemy się na zakup pianki nie szytej pod nas, postarajmy się znaleźć taki model, który posiada zintegrowany kaptur. Trzeba spytać sprzedawcy o rodzaj neoprenu i upewnić się czy spełnia on nasze oczekiwania, jak również zobaczyć jak jest wykonana, głównie chodzi mi o szwy. Z doświadczenia wiem, że moja pianka musi być wytrzymała, na różnego rodzaju otarcia i inne uszkodzenia mechaniczne. Znam osoby, które nie pływają pod wodą pomiędzy skałami, gałęziami itp., więc nie potrzebują żadnych wzmocnień pianki. Każdy ma swoje indywidualne potrzeby i to do nich musi dopasować piankę. Dobrym przykładem będą pianki przeznaczone do łowiectwa podwodnego. Specjalizuje się w nich firma Omer. Posiadają one wzmocnienia na kolanach, klatce piersiowej, łokciach po to by uniknąć uszkodzeń w trakcie przymierzania się do strzału z dna itp. Kolejną cechą tych pianek jest ich kolorystyka. Są zazwyczaj pokryte mimetyczną farbą by kamuflować postać. Na powyższych przykładach widać, że wybór pianki nie jest łatwy.

Przykładowe zdjęcia skafandrów

« Wstecz